ASTA Filmfestival

OEGs egen filmpris

Til ASTA Filmfestival hylder vi de bedste medieproduktioner, eleverne har lavet gennem skoleåret. En fagjury, bestående af kompetente folk fra filmbranchen, er med til at bedømme filmene og uddele priser. Publikum har ligeledes indflydelse, når vi uddeler publikumsprisen. Vinderne af ASTA går videre til Elevfilmfestival Øst i Cinemateket. 

ASTA 2

Om ASTA 

Festivalen går år tilbage på trods af skolens unge alder, og den er uden tvivl et af årets højdepunkter. Som det hører sig til, ruller vi selvfølgelig den rød løber ud og serverer et glas champagne. Den første del af festivalen foregår biografen i Fields’, hvor elevernes produktioner bliver vist på det store lærred, så de virkelig kan komme til deres ret. Efter fremvisningen af de nominerede film, fortsætter aftenen på gymnasiet, bandet spiller og de spændte finalister venter på, at juryen voterer, inden der endelig skal overrækkes priser til aftenens vindere. 

Fagjury

En fagjury, bestående af kompetente folk fra filmbranchen, er med til at bedømme filmene og uddele priser. Til festivalen i 2024 bestod juryen af 

Alex Pavlovic, tonemester,  lyddesigner/mixer på film som bl.a. Annisette -Rebel for livet, Historien om Danmark, A Beautiful Life og Gidseltagerne.

Eric Witzgall, filmfotograf, producer, underviser på Station Next. Fotograf på bl.a. film  som Forbrydelsen, Rejseholdet og Absalons Hemmelighed.

Henrik Schønau Fog, viceinstitutleder ved Medieteknologi, Aalborg Universitet. Københavns Campus.

Mette Olander, kommunikationsspecialist på AAU Kommunikation, uddannet  journalist, forfatter samt  lektor i mediefag. 

Chloe Friedl, vinder af sidste års Bedste film.

Jonathan Kinnerup, vinder af sidste års Publikumspris.

Kategorier

  • Publikumsprisen
  • Bedste film
  • Bedste manuskript
  • Bedste klipning
  • Bedste lyddesign
  • Bedste billedeside
  • Bedste faktafilm
  • Bedste C-niveau-produktion

Filmene

Mange af vinderfilmene publiceres på Ørestad Gymnasiums YouTube-kanal, så man kan se dem igen og igen. Filmene er i mange forskellige genrer og er lavet af mediefagselever fra alle årgange. 
Vi har lavet en spilleliste med filmene på YouTube.

Se mediefagsproduktionerne her.

Udvalgte ASTA produktioner

Den eksperimenterende kortfilm ‘Skud’ er fyldt med wauw effekter. Filmen handler om en ung kvinde med ambitioner om at komme ind i filmbranchen. Filmen vandt hele tre priser ved ASTA 2025. bl.a. for bedste film.

Filmen ‘Mellem Os’ er en gribende kortfilm om en ung mand, der er på vej ud i et misbrug. Filmen vandt en ASTA i 2025 for bedste billedside. Derudover vandt filmen også den efteragtede publikumspris.

Asken er en roadmovie, der handler om to søskendes kamp for at finde hinanden efter morens død. Filmen vandt i 2024 prisen for bedste film og bedste klipning.

Scroll to Top